Dn. 27 września br. w Dniu Polskiego Państwa Podziemnego dziesięcioosobowa drużyna z kl. II b naszego gimnazjum wzięła udział w Historycznej Grze Terenowej „Polegaj jak na Zawiszy” zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Szczecinie. Nasze zmagania opierały się na zasadach podchodów.

Musieliśmy samodzielnie odnaleźć drogę oraz ukryte w lesie listy z zagadkami związanymi z historycznym tematem - Polskie Państwo Podziemne w czasie II wojny światowej ze szczególnym uwzględnieniem harcerzy z Szarych Szeregów. Gracze musieli sprawdzić się również w ćwiczeniach sprawnościowych, takich samych jak w szkoleniu Zawiszaków, najmłodszych żołnierzy Armii Krajowej. Przy ruinach wieży Quistorpa orientowali plan Szczecina z lat czterdziestych. W innych zakątkach Parku Leśnego Arkońskiego i Głębokie zapoznali się z fotografiami z powstania warszawskiego, zmierzyli się z kilkoma zaszyfrowanymi informacjami, przećwiczyli swoją pamięć, sprawność, wytrzymałość i działanie w grupie. Zadanie związane z pierwszą pomocą wraz krótkim szkoleniem przeprowadzili harcerze z Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z ZHR. Gra zakończyła się ogniskiem, na którym gościem specjalnym był pan Zbigniew Piasecki, ps. Czekolada, który opowiedział młodzieży swoją wojenną historię. Nasza drużyna nazwana „Parasol” od słynnego batalionu Szarych Szeregów zajęła III miejsce w zmaganiach. Uczniowie otrzymali nagrody książkowe oraz znaczki Polski Walczącej. Do konkursu przygotowała uczniów pani Małgorzata Kaleta.