18 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 65 w Szczecinie Zdrojach odbyło się niezwykłe spotkanie dzieci z polskich i niemieckich szkół podstawowych i przedszkoli w ramach projektu językowego: „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji – kluczem do komunikacji w  Euroregionie Pomerania”. W tym wydarzeniu uczestniczyło 15 placówek ze Szczecina i miejscowości na terenie Niemiec. Ten dzień był okazją, aby młodzi ludzie z sąsiadujących ze sobą krajów mogli poprzez wspólne zabawy oraz obcowanie ze sobą i językiem poznać się bliżej. Ten nowatorski projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej – Program Współpracy Interreg VA Meklemburgia/Pomorze Przednie/Brandenburgia/Polska w ramach celu „Europejska Współpraca Terytorialna“ Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

  Pierwszą część uroczystości otworzyła Pani Dyrektor Beata Wierzba, która powitała tłumnie zebranych gości w murach szkoły. W uroczystości brała udział Pani Iwona Potrykus, Zastępca Dyrektora Wydziału Oświaty Urzędu Miasta w Szczecinie oraz Pani Aleksandra Piasecka, Pełnomocnik Prezydenta do spraw współpracy Międzynarodowej, które to przybliżyły wszystkim ideę projektu, podziękowały za aktywne uczestnictwo i zaprosiły do wspólnej zabawy.
  Po oficjalnej części przyszedł czas na prezentację umiejętności uczestników spotkania. W programie artystycznym mieliśmy okazję podziwiać śpiewy, wiersze i tańce przygotowane przez przedszkola oraz szkoły uczestniczące w projekcie. Swoimi występami uświetniły uroczystość dwie szczecińskie szkoły tańca „Astra” oraz „High Definition Dance Studio”.
  Druga cześć spotkania odbywała się na terenie szkoły, gdzie rozstawione były stacje przygotowane przez uczestników projektu oraz Policję Zachodniopomorską i policjantów z Prezydium Policji Brandenburgii. Wszystkie dzieci otrzymały kolorowe paszporty, w których zbierały pieczątki po odwiedzeniu konkretnej stacji. Uczestnicy robili m.in. jesienne ozdoby, pierniczki, oglądali przedstawienie o Jasiu i Małgosi oraz uczyli się piosenki.
  Ten bardzo udany dzień zakończył się wspólnym śpiewaniem piosenki w języku polskim i niemieckim. Finalnym elementem tej części uroczystości była prezentacja drzewka marzeń pod hasłem „Marzenia dzieci nie mają granic, które stworzyli razem uczestnicy projektu na jednej ze stacji, a na którego liściach mieli napisać lub narysować swoje marzenia.

Joanna Michalak