Mikołaj Rej:

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi, iż swó j język mają.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole.

Słodka pomarańcza, zaraz, zaraz a może pomarańcz, kontrola  w autobusie czy kontrol, włącza – włancza, idę na halę, a może do hali, (Wszyscy czekamy na powrót do szkoły!!!). To fakt autentyczny! ??
Poszedłem, poszłem i byłem na dworze czy dworzu?
Lepiej napiszę to w cudzysłow….. .A może z wielkiej litery (wielką literą?). 
A wogule, w ogóle, wogóle to naprawdę (na prawdę ) na co dzień te i inne dylematy językowe często przyprawiają nas o zawrót głowy. 

A spróbujcie tego:

Jola lojalna, lojalna Jola.
W czasie suszy szosa sucha.
Stół z powyłamywanymi nogami.

To wszystko to jakaś masakra – powiecie. Dlaczego ciągle powtarzamy masakra? Czy wiecie, że słowo to wywodzi się z języka francuskiego (massacre) i oznacza tragiczne wydarzenie z wieloma ofiarami. W ostatnich latach słowo to stało się niezmiernie popularnym i najczęściej nadużywanym. Nabrało nowych znaczeń. Dziś więc wszystko może być masakrą. Jakby nagle zabrakło innych słów – tych tymczasem mamy pod dostatkiem. Boże, Ty to widzisz i nie grzmisz! 

Wszystko fajnie, fajna książka, fajny film, fajna sukienka, jakby nie mogła być elegancka, a książka ciekawa, film trzymający w napięciu.

Myślę, że musimy zatroszczyć się o j. polski, zadbać o kulturę słowa (zapomnieć o wulgaryzmach. Brrr…),wzbogać słownictwo: czytać, czytać, czytać, zacząć korzystać ze Słownika języka polskiego, Słownika poprawnej polszczyzny  i innych.
Piękna i poprawna polszczyzna to nasze dziedzictwo narodowe!
Z okazji Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego ogłaszamy konkursy z językiem polskim w roli głównej.

Prace (wierszyki i plakaty) wyślij do 21lutego na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Nie zastanawiaj się ani chwili, ten konkurs jest dla Ciebie. 

Nagrody czekają.

Ewa Komorek, Joanna Michalak

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole.