Założenia organizacyjne
- Świetlica jest czynna w godz. 6.30-17.00 w dni, w których odbywają się zajęcia dydaktyczne oraz wychowawczo – opiekuńcze w szkole.
- Kwalifikacji i przyjmowania uczniów do świetlicy dokonuje się wyłącznie na podstawie pisemnego zgłoszenia rodziców/prawnych opiekunów dziecka na karcie zgłoszenia. Przyjmowani są wyłącznie uczniowie, których obydwoje rodzice/ opiekunowie prawni pracują.
- Zapisów dokonujemy w dniu rozpoczęcia roku szkolnego u wychowawców świetlicy.
- Rodzice/prawni opiekunowie, których dzieci zostały przyjęte do świetlicy zobowiązani są do zapoznania się i przestrzegania Regulaminu Świetlicy Szkoły Podstawowej nr 65 w Szczecinie, który udostępniony jest do wglądu w sekretariacie szkoły, bibliotece, świetlicy, na stronie internetowej szkoły.
- Rodzice/opiekunowie prawni zobowiązani są do punktualnego odbioru dziecka ze świetlicy.
II. Zasady funkcjonowania świetlicy
- Wychowawca świetlicy odpowiada wyłącznie za bezpieczeństwo dzieci, które zostały przyprowadzone do świetlicy lub zgłosiły się do niej same przed lub po lekcjach. Świetlica prowadzi dzienny rejestr frekwencji zgłaszających się uczniów.
- Nauczyciel świetlicy wychodzący z dziećmi poza salę umieszcza na drzwiach świetlicy informację oraz informuje pracownika portierni o aktualnym miejscu pobytu.
- Zasady opuszczania świetlicy przez dziecko określają rodzice w karcie zgłoszenia ucznia do świetlicy. Ze względu na bezpieczeństwo nauczyciel świetlicy nie pozwala dziecku wyjść ze świetlicy samemu w przypadku telefonicznej prośby oraz informacji słownej samego dziecka lub innej osoby.
- Odbierać dziecko ze świetlicy mogą jego rodzice/opiekunowie prawni lub osoby przez nich upoważnione pisemnym oświadczeniem i określone w karcie zgłoszenia. Osoba odbierająca dziecko zobowiązana jest powiadomić o tym wychowawcę świetlicy. Uczniowie, którzy posiadają pisemne pozwolenie rodziców i mogą samodzielnie wychodzić ze świetlicy do domu, muszą swoje wyjście zgłosić opiekunowi pełniącemu dyżur.
- Opiekunowie odbierający dzieci ze świetlicy, wchodzą do szkoły głównym wejściem, zgłaszają odbiór dziecka pracownikowi portierni, nie wchodzą na teren szkoły.
- Rodzice/prawni opiekunowie powiadamiają nauczycieli świetlicy o uczestnictwie ich dzieci w zajęciach pozalekcyjnych na terenie szkoły.
- W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo dzieci rodzice powinni poinformować nauczycieli świetlicy o problemach zdrowotnych dziecka.
- Dzieci jedzące obiady są wysyłane samodzielnie do stołówki szkolnej zgodnie z ustalonym harmonogramem wydawania posiłków, w pozostałym czasie schodzą do stołówki pod opieka nauczyciela świetlicy.
- Nauczyciel świetlicy nie odpowiada za dziecko, które samowolnie opuściło teren szkoły w czasie, kiedy powinno przebywać w świetlicy szkolnej.
- Opiekunowie świetlicy nie ponoszą odpowiedzialności za pozostawione w niej przedmioty osobiste uczniów (np. telefonów komórkowych, urządzeń typu Mp3, PSP itp. elektronicznych zabawek).
- Wszelkich zmian dotyczących informacji zawartych w Karcie zgłoszenia ucznia do świetlicy mogą dokonać wyłącznie rodzice/ opiekunowie prawni – potwierdzając czytelnym podpisem i datą.
III. Obowiązki uczniów uczęszczających do świetlicy szkolnej.
- Po przyjściu do świetlicy zgłaszam swoją obecność u wychowawcy świetlicy.
- Wychodzimy ze świetlicy jedynie za zgodą nauczyciela – opiekuna świetlicy.
- Wszyscy dbamy o wygląd, ład i porządek na świetlicy. Szanujemy wyposażenie szkoły i własność innych dzieci. Dbamy o porządek i estetyczny wygląd sali. Sprzątamy po sobie. Pamiętamy, że każda rzecz ma swoje miejsce.
- Uczeń zobowiązany jest pozostawiać tornister, ubranie wierzchnie oraz inne rzeczy, które przy sobie posiada w wyznaczonym miejscu w szatni świetlicy.
- Regularnie i aktywnie uczestniczymy w zajęciach zorganizowanych w świetlicy szkolnej.
- Zachowujemy się tak, aby nie przeszkadzać innym w nauce i zabawie.
- Respektujemy polecenia nauczycieli świetlicy.
- Stosujemy się do zasad bezpieczeństwa podczas pobytu w świetlicy szkolnej. Dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych.
- Jesteśmy kulturalni. Używamy zwrotów grzecznościowych.
- Zachowujemy się tak, aby nie sprawiać przykrości koleżankom i kolegom oraz pracownikom szkoły. Odnosimy się z szacunkiem do innych, zarówno dorosłych, jaki dzieci.