• Opis programu

• Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ramach programu rządowego szkoły mogą wnioskować o dofinansowanie na zakup nowoczesnego wyposażenia.

Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). Dzięki inicjatywie uczniowie już na poziomie szkoły podstawowej mogą nabyć wiedzę i umiejętności przydatne w późniejszej pracy naukowej i zawodowej. Co istotne, projekt MEN zakłada, że realizacja celu inicjatywy doprowadzi do „upraktycznienia” procesu edukacji – chodzi o to, by uczniowie żywo uczestniczyli w tym procesie, dokonując eksperymentów i tworząc projekty – nie zaś jedynie biernie przyjmowali przekazywane przez nauczycieli dane.

Przygotowany w ramach inicjatywy Laboratoria Przyszłości katalog wyposażenia obejmuje sprzęt, który pozwoli uczniom rozwijać kompetencje przyszłości. W skład tej oferty wchodzą urządzenia i narzędzia właściwe dla różnych dyscyplin, takich jak robotyka, informatyka, gastronomia czy sztuka.

Projekt Laboratoria Przyszłości realizowany jest zgodnie z ustalonym przez ministerstwo terminarzem w dwóch etapach:

• 31 grudnia 2021 – ostateczny termin na wykorzystanie przynajmniej 60% wartości przyznanego dofinansowania;
        • 31 sierpnia 2022 – ostateczny termin na wykorzystanie maksymalnie 40% środków przyznanych w ramach dofinansowania.

I ETAP

Do 31 grudnia 2021 r. szkoła wykorzystała 60% wartości przyznanego dofinansowania w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

W ramach posiadanych środków dokonano zakupów wyposażenia podstawowego i wybranych elementów wyposażenia dodatkowego zgodnie z potrzebami szkoły.

WYPOSAŻENIE PODSTAWOWE:

1. Drukarka 3D wraz z akcesoriami - na potrzeby zakupionej drukarki 3D  zakupiony został laptop.
        2. Aparat fotograficzny z możliwością nagrywania i z akcesoriami
        3. Mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami
        4. Filament - biodegradowalne filamenty kompatybilne z zakupioną drukarką
        5. Mikroport z akcesoriami
        6. Oświetlenie do realizacji nagrań
        7. Mikrofon kierunkowy z akcesoriami
        8. Gimbal
        9. Statyw z akcesoriami
        10. Lutownica

WYPOSAŻENIE DODATKOWE:

1. Wyposażenie stanowisk do pracy narzędziowej
          1. Stół warsztatowy
          2. Tablice ścieralne
        2. Specjalistyczne urządzenia i narzędzia, materiały edukacyjne oraz oprogramowanie, w tym z zakresu robotyki i mikroelektroniki
        3. Klocki LEGO do samodzielnej konstrukcji z akcesoriami
        4. Gogle Wirtualnej Rzeczywistości wraz z akcesoriami i oprogramowaniem wspierającymi ich funkcjonowanie – Emipiriusz
        5. Sprzęt gospodarstwa domowego
        6. Maszyna do szycia
        7. Deska do prasowania
        8. Żelazko
        9. Sprzęt do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku
        10. Blenda fotograficzny
        11. Greenscreen
        12. Konsola dźwięku z akcesoriami
        13. Dyktafon
        14. Nagłośnienie
        15. Słuchawki studyjne
        16. Pomoce projektowe
        17. Plansze z akcesoriami do pracowni robótek ręcznych
        18. Części zamienne oraz wyposażenie drobne i materiały eksploatacyjne

1. Materiały eksploatacyjne do pracowni robótek ręcznych

II ETAP

W ramach kontynuacji programu Laboratoria Przyszłości rozszerzyliśmy katalog wyposażenia szkoły w kolejne elementy, które pozwolą uczniom rozwijać kompetencje przyszłości.

Do 31 sierpnia 2022 r. wykorzystane zostały kolejne środki finansowe przyznane w ramach dofinansowania (40% całości dofinansowania).

W ramach programu szkoła zyskała dodatkowe wyposażenie:

1. Meble do pracowni technicznej
        2. Narzędzia do obróbki drewna i metalu
        3. Zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin z akcesoriami
        4. Zestawy elektroniczne
        5. Pomoce projektowe STEAM
        6. Środki ochrony indywidualnej
        7. Klocki LEGO Education SPIKE Prime
        8. Materiały eksploatacyjne do pracowni robótek ręcznych
        9. Części zamienne oraz wyposażenie drobne i materiały eksploatacyjne

REALIZACJA PROGRAMU

WYKORZYSTANIE SPRZĘTU ZKUPIONEGO W RAMACH PROGRAMU

Zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości planujemy wykorzystywać na:

• Obowiązkowych zajęciach edukacyjnych - lekcjach chemii, biologii, plastyki, techniki, informatyki, przyrody, matematyki
        • Dodatkowych zajęciach edukacyjnych - zajęciach pozalekcyjnych i kołach zainteresowań:
        • Kole plastyczno – technicznym,
        • Zajęciach robotyki dla uczniów klas 1-3,
        • Zajęciach robotyki dla uczniów klas 4-8,
        • Zajęciach Klubu Małych Odkrywców,
        • Zajęciach - Popołudnia z Empiriuszem,
        • Zajęciach korekcyjno – kompensacyjnych (realizowanych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej)
        • Zajęciach rozwijających zainteresowania z matematyki (w ramach godziny dyrektorskiej i Akademii Kompetencji)
        • Zajęciach rozwijających zainteresowania – biologia (w ramach Akademii Kompetencji)
        • Zajęciach koła – Szkolnej Akademii Filmowej

Wyposażenie zakupione w ramach Laboratoriów Przyszłości będzie służyć rozwojowi interdyscyplinarności, kreatywności, współpracy i innych umiejętności przydatnych na rynku pracy.