•

Mikołaj Rej:

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
            Iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają
            .

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

W dniu 21 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, ustanowiony przez UNESCO. Celem trzydniowych obchodów tego święta w  naszej szkole było zaszczepienie troski o język, kulturę i tożsamość narodową oraz podniesienie świadomości językowej młodego pokolenia.

W naszej szkole królowała moda na piękne słowa: szacunek, przyjaźń, empatia, zdrowie, szczęście, tolerancja i wiele innych. Zainteresowani czytali dobre rady na każdy dzień: „Myśl pozytywnie”, „Dbajmy o przyrodę”, „Jedz zdrowo”, „Oszczędzaj wodę”, „Wspieraj innych w działaniu”.

Na szkolnych korytarzach zostały zaprezentowane liczne słowa z trudnościami ortograficznymi. Była gżegżółka i chrząszcz, słodka pomarańcza, kontrola w  autobusie (brr...), a tak w ogóle to wreszcie poczuliśmy świeży powiew wiosny na dworze. Zapomniałabym, na przerwach można było usłyszeć pięknie brzmiące wyrazy: „poszedłem, wyszedłem, wziąłem i włączyłem”.

Każdy mógł sprawdzić swoje kompetencje językowe. Uczniowie powtarzali materiał i poznawali ciekawostki w niekonwencjonalny sposób. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się stacje zadaniowe. Młodzież dowiedziała się, jak brzmi pierwsze zdanie zapisane w języku polskim, utrwaliła pisownię trudnych wyrazów, rozwiązywała rebusy, zmagała się z zawiłościami ortograficznymi, szukała poprawnych frazeologizmów. Nasi uczniowie wiedzą, że nie warto mówić tego, co ślina na język przyniesie.

NAJWIĘKSZĄ ATRAKCJĄ OKAZAŁY SIĘ KONKURSY Z JĘZYKIEM POLSKIM W GŁÓWNEJ ROLI.
            Nasi uczniowie chętnie podjęli wyzwanie .
            21 lutego reprezentacje klas VII i VIII stanęły w szranki w turnieju wiedzy "Z językiem polskim za pan brat". Poziom rywalizacji był bardzo wyrównany, uczestnicy wykazali się odwagą i dobrą znajomością zagadnień poprawnej polszczyzny.

Przedstawiamy wyniki:
            I miejsce – klasa VIII a, którą reprezentowały: Zuzanna Pietrzak, Julia Bernacka i Pola Morawska
            II miejsce – klasa VII a w składzie: Szymon Kud, Filip Czeszyński i Wojciech Gaj
            III miejsce – klasa VII b, reprezentanci: Martyna Białek, Igor Banasik, Borys Sobczak
            IV miejsce – klasa VII c, Vladyslav Budak, Natalia Anderst i Barbara Kukiełka
            V miejsce – klasa VIII b, Mikołaj Basek, Sebastian Chutkowski, Jan Kaczmarek

Dnia 22 lutego odbył się turniej klas czwartych pod hasłem „Dawne zwyczaje i słownictwo w legendach”
            Po zaciętej i wyrównanej walce
            I miejsce z liczbą 37 punktów zdobyła klasa IV C.
            Klasę reprezentowali:
            1. Nikola Dawidowska
            2. Anna Hofmańska
            3. Kacper Sidorczuk
            4. Kaspian Wojda

II miejsce klasa IV B, 36 punktów
            III miejsce klasa IV A,30 punktów

Publiczność wybrała najlepszy strój legendarny.
            W tej konkurencji zwycięstwo odniósł uczeń kl. IV A Gustaw Zgutka w  przebraniu Piasta.
            Z kolei wśród plakatów największe uznanie zdobył plakat uczennic kl. IV C Tamary Bachmatiuk i Yonke Tiffani.
            Piękne i oryginalne przebrania naszych czwartoklasistów możecie podziwiać w  galerii zdjęć.
            Wielu uczniów z klas IV- VIII aktywnie uczestniczyło w Dniu Języka Ojczystego, przygotowując prace na konkurs „Plakat o poprawnej polszczyźnie”.
            Wybór nie był łatwy. Wykazaliście się kreatywnością, talentem, a przede wszystkim doskonałą znajomością zagadnień poprawnej polszczyzny.
            A oto nasi zwycięzcy:
            I miejsce bezapelacyjnie – Oskar Maślanka, Franciszek Wieczorek i Karol Pajewski z kl. IV a – PLAKAT NR 23!!!
            II miejsce – Wiktor Sobczak z kl. V b - plakat nr 1
            III miejsce – Vladyslav Budak z kl. VII c – plakat nr 26
            Wyróżnienia:
            - plakat nr 24 – Julia Grobys z kl. VIII b
            - plakat nr 5 -
            - plakat nr 10 – Karina Powierska z kl. VI a

Serdecznie gratulujemy laureatom i wszystkim uczestnikom konkursów!!!

Podczas święta języka polskiego uczniowie świetnie się bawili, a zarazem ćwiczyli kompetencje przyszłości: kreatywne myślenie, twórcze podejście do  wykorzystania wiedzy językowej, a także współpracę i efektywną komunikację w grupie.
            Posługiwanie się pięknym językiem, niech stanie się naszym nawykiem!!!

Nauczyciele języka polskiego

• "List do Świętego Mikołaja"- Wyniki

•

Zimowy okres szybko mija. Za nami Boże Narodzenie i ferie zimowe. W tym niezwykłym czasie odbyła się też 5. edycja konkursu literacko-plastycznego "List do Świętego Mikołaja". Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że empatia nie jest im obca i „dawanie samo w sobie jest doskonałą radością”. Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i przypominamy nazwiska nagrodzonych laureatów:

I miejsce Szymon Laskowski, kl. VI a
            II miejsce Wiktor Sobczak, kl. V b
            III miejsce Marcel Rybiński, kl. V b

Wyróżnienie:
            Emiliya  Bildziuk, kl. V b
            Iga Szymańska, kl. V b
            Dominik Łabusiewicz, kl. V c
            Julia Latosińska i Karina Powierska, kl. VI a

Zapraszamy do kolejnej 6. edycji konkursu za rok. Ewa Komorek, Bożena Makowska-Janusz.